Formy powitania w mailach

    

Prezent na każdą okazję

Komentarze

Michał 2 lata temu
Język zmienny jest i chwała mu za to. Za kilka prawdopodobnie 95 proc społeczeństwa będzie rozpoczynało „Witam”, które nabrało już drugiego znaczenia. – formę pół-oficjalną na powitane kogoś, kogo nie znamy, albo znamy mało. I nie jest to przejaw wywyższania się jak ktoś tu napisał, bo osoba jej używająca nie ma takiej intencji. A jeśli osoba odbierająca nie idzie z duchem czasu i nie zna nowych form zastosowań słów w języku to jest trochę przykre. Bez różnicy czy ktoś do mnie napisał: Witam, Dzień dobry w środku nocy czy Szanowny Panie nigdy nie odbieram tego jak brak szacunku, zakładam z góry dobre intencje nadawcy. Oczywiście pod warunki, że reszta maila jest napisana językiem kulturalnym. A językowi puryści niestety zostaną na bezludnej wyspie ze swoimi krzykami za kilka lat. 🙂

Oszut Michał 2 lata temu
Intencje! Dokładnie tak. Smutny musi byc świat widziany oczami człowieka który nawet w złym nagłówku w mailu dostrzega próbę obrażenia go…
Zreszta cały wpis w punkt. Pozdrawiam!

Anty Fejsbuk Oszut 2 lata temu
W złym nagłówku nie widzę próby obrażania, a głupotę.

 

Aldona Kos Michał 3 miesiące temu
„Witam” na poczatku maila jest bardzo uniwersalne. Nie ma problemu z pora dnia, nie jest zbyt oficjalne ani tez zbyt kolezenskie. Takie wlasnie w sam raz. Szkoda, ze jest tak krytykowane. Szanowny Panie jest ok jesli piszemy do Profesora. A jesli to nasz szef albo kolega z pracy, ktorego slabo znamy to Witam pasuje jak ulal. Nie rozumiem, czemu ludzie sie tak upieraja krytykujac Witam. Szkoda

 

Michał Wojtyczka Aldona Kos 3 miesiące temu
Dlatego, że witam jest formą która zakłada pewną podległość. Wita gospodarz gości, szef podwładnych na zebraniu, profesor studentów, itd. Dopóki ten zwrot będzie tak przez wiele osób kojarzony, dopóty w pewnych sytuacjach będzie uważany za niestosowny i tyle. Ja do swojego szefa nigdy nie napisałbym: witam. W twoim środowisku to może wyglądać inaczej, ale to nie znaczy, że nigdy nie trafisz na osobę, która poczuje się taką formą urażona. Nie wiem, czy to szkoda, czy nie, ale po prostu takie są zasady, czy ci się to podoba, czy nie. Nie ty i nie ja decydujemy o tym jaka forma jest odpowiednia (ani nawet ludzie „którzy tak się upierają”), tylko wieloletnia tradycja językowa, więc do niej miej ewentualne pretensje.

 

Konrad 2 lata temu
Polski język to komunikacyjny koszmar i coraz bardziej przekonuję się, że jest to jeden ze składników polskiej biedy i ogólnego nieobycia ze światem. Nie bez powodu dużo wygodniej pisze mi się maile po angielsku gdzie jakieś bzdety od wyższości/niższości adresata/odbiorcy po prostu nie występują. Każdy do każdego pisze „Hi” albo „hello” i od razu przechodzi do rzeczy, nierzadko powitanie w ogóle nie występuje bo i po co ono? Tylko w Polsce usuwanie zbędnych problemów ktoś może nazwać „brakiem kindersztuby”. Jeżeli wymieniam z kimś maile codziennie a ich jedynym celem jest informacja (bo to mail w robocie, ukierunkowany na konkretny cel) to po co tracić czas i obudowywać go w warstwy żenujących grzeczności, których nikt nawet nie czyta bo od razu szuka treści?

Inna osoba nie jest lepsza ani gorsza ode mnie. Do innej osoby zwracasz się po prostu „ty”. I tyle. Te wszystkie hierarchie, kto komu może podać rękę itd. przypominają mi ciągle, że Polska to mentalna Azja, gdzie szeregowy pracownik nie ma prawa odezwać się w obecności szefa.

 

KK Konrad rok temu
Mocno naciągane uogólnienie. Każdy kraj ma swoje ciche zasady komunikacji i doskonale to widać w środowisku międzynarodowych korporacji. Są nacje bardzo oficjalne i zwracające dużą wagę do formy emaili (Anglia, Szwecja), a są i tacy wyluzowani (USA, Dania, Francja)
To samo dotyczy hierarchiczności – w UK jescze w połowie lat 90′ w zakładowych kantynach był podział klasowy i zwykły robotnik nie mógł siedzieć obok kadry średniego szczebla.

 

Antyspoufalacz Konrad 2 lata temu
Inna osoba może mieć większe zasługi od Ciebie, mogła więcej przejść w życiu, jest mądrzejsza lub ma większą wiedzę, itd. Z wielu względów drugiej osobie należy się szacunek i nie jest wskazane, żeby z każdym się spoufalać i przechodzić bez zgody drugiej osoby na „ty”, bo ktoś może sobie po prostu tego nie życzyć. Podążając za Twoim rozumowaniem byle pijaczek spod sklepu jest na równi i na „ty” z np. prezydentem dowolnie wybranego kraju.

 

Stanisław Bobula Antyspoufalacz 2 lata temu
Bo jest na równi, nie żyjemy w monarchii, tylko kraju demokratycznym. Prezydent nie jest bardziej wartościowym człowiekiem, tylko zajmuje wysokie stanowisko, a swoją osobą ma służyć wszystkim Polakom. Również rzeczonemu byle pijaczkowi.

 

Adam 2 lata temu
Artykuł przedstawia DOTYCHCZASOWE zasady pisowni i każda w miarę wykształcona osoba je zna (choć sądząc po niektórych komentarzach niekoniecznie), jednak pisownia się zmienia, zasady obecne nie zawsze przystają do rzeczywistości. Kiedy piszę do jednej osoby lub do osób równorzędnych stanowiskiem/pozycją nie ma problemu, E-mail często pisze się do różnych osób i tu zaczyna być problem. Przykład: piszę w firmie do kolegów z pracy o szczegółach projektu , ale jednocześnie wysyłam go do przełożonego , prezesa firmy i specjalisty w danej dziedzinie z innej firmy, wiec w tym wypadku „Szanowni Państwo” odpada bo jestem odbierany za sztywniaka kogoś kto się wywyższa bo mail kierowany do kolegów, ale nie na pisze: „Szanowni koledzy” , „Cześć” bo załączam do innych ważniejszych osób, nie zawsze które znam i niestety w takim wypadku „Witam” wydaje mi się najwłaściwsze. Chętnie poznam opinie Wasze opinie.

 

monka Adam 2 lata temu
A dlaczego nie użyć dwóch zwrotów grzecznościowych, np. „Szanowny Panie Prezesie, Drodzy Koledzy”?

Michał Wojtyczka Adam 8 miesięcy temu
Piszę: Szanowni Państwo, a jeżeli ktoś z kolegów nie widzi, że tak musiałem napisać ze względu na załączenie osób „zewnętrznych”, to nie świadczy o moim sztywniactwie tylko o jego braku profesjonalizmu.

anna 2 lata temu
Szannowni Państwo!

Kiedyś w szkole podstawowej uczono pisać listy, podania, oświadczenia itp. Niestety obecnie zaniechano tego, i mamy pokolenie które nie potrafi napisać prostego listu. Email praktycznie nie wiele się różni od listu. Oficjalny to oficjalny, prywatny to prywatny I tyle.

Niewieli już wie w jakich przydadkach robi się „wcięcie” a kiedy akapit. Jest nawet zasada jaka powinna być odległość od formy powitalnej do tekstu i od pożegnania i podpisu. W jakim miejscu powinien być zwrot „Z poważaniem”. Którą cześć „dot. …” i „załączniki” podkreśla się i gdzie to powinno być umieszczone w piśmie.

Jeszcze przydałoby się w artykule poruszyć temat oficjalnych zwrotów do osób publicznych. np. Jeśli ktoś kiedyś był ministrem to oficjalnie do końca jego życia zwracamy się „Panie Ministrze”. Nawet jeśli już od dawna nim nie jest. Zawsze zwracamy się najwyższym tutułem lub funkcją jaką zajmował. Natomiast prywatnie możecie po imieniu, jeśli jesteście tak blisko.

 

Ewa anna rok temu
Nie jest prawdą, że nie uczymy pisania listów, czy innych form. Uczę tego podczas lekcji języka obcego, tak jak moje koleżanki polonistki na swoich zajęciach. Problem jest taki, że coraz więcej piszących nie stosuje zasad i reguł, których są uczeni.

grzesiek p anna 6 miesięcy temu
Przecinków nie znasz i co?

 

aDAM 2 lata temu
Witam 😛
czy jeśli jestem osobą głęboko wierzącą mogę zaczynać maila od ” NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS I MARYJA ZAWSZE DZIEWICA”?
Pozdrawiam serdecznie,
Adam

Robert Mikolajczyk aDAM 2 lata temu
Możesz zacząć również zwrotem Pokój i Dobro, który też jest formą powitania, albo zwyczajnie jak kiedyś witali się chrześcijanie Szczęść Boże.

Magdalena Danielska Robert Mikolajczyk 2 lata temu
Alboooo Valar Morghulis! 😀

 

Raf aDAM rok temu
Może po prostu „Szczęść Boże!” (w Austrii do dziś ludzie tak się witają: „gruess Gott!”) 🙂

 

pestka 2 lata temu
Wszystko dobrze, ale myślę jednak, że zabranianie słowa „Witam” jest przesadą. Stało się ono tak popularne, że walka z nim jest trochę na siłę. Słowo „Witam” jest lżejsze od oficjalnego „Dzień Dobry” a poważniejsze od „Cześć”. W języku polskim brakuje takiego określenia. Sprawa jest prosta gdy kogoś widzimy, ale maile często piszemy do osób, których nie widzieliśmy na oczy i taki zwrot wiele ułatwia. Zwrot „Witam” jest zachętą do bycia mniej oficjalnym a nie żadnym wywyższaniem się. Myślę, że to przesadny puryzm i lekka manipulacja.

Ania pestka 7 miesięcy temu
Bardzo brakuje takiego zwrotu, nie w kazdej sytuacji „Szanowny Panie” czy „Czesc” jest na miejscu. I ja tez sie witam w mailach poniewaz ani ja nie mam czasu na rozmyslanie o tym czy moj odbiorca poczuje sie urazony (absurd), ani moj odbiorca nie ma czasu sie obrazac. Praca to praca. Chyba czas powitac „Witam” w jego nowej odslonie 😀

Old fashion man pestka rok temu
Słowo „przyszłem” też jest dość powszechnie używane a poza tym krótsze. Możliwe, że kiedyś się przyjmie. Ale mam nadzieję, że nie będę już świadkiem tego.

 

Cham Burak Old fashion man 4 miesiące temu
Halo, halo, to nie ten kaliber wiochy językowej! To tak jakby na równi stawiać bandytę – zabójcę i złodzieja jabłek z sadu.

 

Kamila 2 lata temu
Jaki jest sens pisania PS w mailu?
PS oznacza „po napisaniu”, więc używanie tego miało sens przy pisaniu listu, w którym ciężko było coś dopisać. W wiadomości elektronicznej bez problemu możemy tekst modyfikować, więc również dopisać to co zapomnieliśmy przy pisaniu.
Czy źle interpretuję?

 

Westsee Kamila 2 lata temu
Z punktu widzenia logiki ma Pani oczywiście rację. Tyle, że nie zawsze kieruje nami wyłącznie logika. Czasami postscriptum można użyć jako trącącego myszką żartu. Czasami można w ten sposób wyodrębnić temat, który odbiega od zasadniczego tematu maila. Proste to, zrozumiałe dla każdego i nie wymaga dodatkowych środków technicznych (np. formatowania z HTML i CSS), które urządzenie odbiorcze może interpretować poprawnie, wadliwie lub wcale.

Eva S Westsee 7 miesięcy temu
100% zgody. Ja wlasnie bardzo czesto uzywam P.S., bo wtedy wiem, ze wszyscy to przeczytali. 🙂

Artur 2 lata temu
A nie wypada, bo…?
Formy towarzyskie nie zostały dane z nieba na kamiennych tablicach. Jeżeli taki jest powszechny zwyczaj, to wypada. Wiele rzeczy kiedyś nie uchodziło, a dziś uchodzi, i na odwrót. Za moich czasów nie uchodziło przyjść na imieniny bez krawata, uchodziło natomiast zapalić przy gospodarzach bez pytania o zgodę, a teraz na odwrót.
Równie dobrze można by twierdzić, że nie wypada w dyskusji z ludźmi, których się nie zna, w szczególności nie wie, kto ma ile lat, używać formy ty. Niemniej faktem jest, że na forach netowych wszyscy sobie tykają.
Pan Rusinek zaś dziwnie przypomina mi tę kwokę, co traktowała świat z wysoka. No, ale jak się jest sekretarzem noblistki, to może się człowiekowi w rzyci przewrócić…

 

Artur Artur 2 lata temu
P.S.
W moim odczuciu „Witam” jest stosowne w kontaktach z osobą równą mi lub stojącą niżej. Czyli akurat student do profesora powinien napisać jakoś bardziej elegancko. Toż samo „Pozdrawiam” przed podpisem.

Juzek Powruzek 2 lata temu
Witam.
Piętrzenie sztucznych problemów i nienaturalnych zasad ma za zadanie zamienić e-maile w snail-mail.
Żegnam

Harry Juzek Powruzek rok temu
Ktoś tu chyba nie rozumie czytanego tekstu. I gdzie nas witasz?

Juzek Powruzek Harry rok temu
Ktoś definitywnie nie rozumie czytanego tekstu. Na szczęście nie ja.

Krzysztof Wojtalewicz rok temu
Tak, „witam”, bo jestem gospodarzem tego okienka i każdy kto tu zagląda, jest moim gościem…

 

Ela 2 lata temu
Przez lata stosowałam „Witam” jako formy nieco bardziej bezpośredniej niż sztywne
„Dzień Dobry” i nagle przeczytałam że się wywyższam – co za absurd!

GraceAdieu 2 lata temu
No dobrze forma Witam jest nieodpowiednia, to jak powinnam napisać np. przesyłając zamówienie do firmy? Adres ogólny. Szanowana Firmo, przesyłam zamówienie? Cześć, Hej, jest dla mnie spoufalaniem bo tych osób nie znam ale nie jest to też relacja na wielmożnego Pana. Witam, zawsze było dla mnie taką bezpieczną formą.

Krzysztof Żelechowski GraceAdieu 2 lata temu
Zwracamy się do osoby, do której piszemy.

Pi Krzysztof Żelechowski 2 lata temu
Nie zawsze wiadomo do kogo się zwracamy pisząc na maila biuro@firmaxyz.pl. „Witam”, lub „dzień dobry” brzmi dla mnie jednak najbardziej neutralnie. Czasami trzeba się jeszcze zastanowić, czy nie jest się śmiesznym trzymając konwencji sprzed 40, 30 czy 10 nawet lat. Artykuł mnie nie przekonał a język i jego formy są poddawane dynamicznym zmianom w emocjonalnej interpretacji.

Graszka 2 lata temu
Witam!
Tak- z rozmysłem zaczęłam od tego „przeklętego” słowa 😉 Jest złe, bo tak uważał sekretarz Pani Wisławy?! Serio?
A ja uważam, że to dobry, neutralny, dyplomatyczny początek korespondencji e-mailowej. I skoro język to twór żywy to w tej rozgrywce między mną a Panem sekretarzem jest 1:1.

 

Grażyna Graszka 2 lata temu
Dziwnie się te odpowiedzi wyświetlają. Popieram Graszkę, a nie Małgosię, jak sugeruje kolejność wyświetlania.
Igraszka13

Grażyna Graszka 2 lata temu
Witam. 🙂
Z ust mi Pani wyjęła te słowa. .
Pozdrawiam 🙂
Igraszka13 🙂

Anna 2 lata temu
Oprócz bardzo formalnych maili do szanownego pana profesora a z drugiej strony przyjacielskich maili do kochanej siostry są jeszcze maile do sprzedawcy na Allegro czy osób z obsługi klienta tutaj witam sprawdza się doskonale. W każdym razie jak dotąd nikt z krytyków „witam” nie zaproponował nic w zamian.

Emilia Anna 2 lata temu
A co stoi na przeszkodzie, by do sprzedawcy na allegro napisać „Szanowny Panie”, „Szanowna Pani” czy „Szanowni Państwo”?

Arek Anna 2 lata temu
Zaczynaj od Cześć! i pisz per „Ty” i wszystko będzie dobrze.

aweł 2 lata temu
Z całym szacunkiem do powyższych wypowiedzi wszystkich osób, ale ja zupełnie nie widze niczego niewłaściwego w użyciu formy „witam” lub „dzień dobry” na początku maila. Tak jak kilka komentarzy wyżej, uważam ze mail jest wciąż rozwijającą sie forma komunikacji i jego forma nie rozni sie w tej chwili wiele od formy zwykłego smsa, w tej chwili wiele osob dostając maila otrzymuje powiadomienie i odpisuje na niego w tej samej chwili, z pewnością nie jest to nic co wymaga przesadnej grzeczności. Wysłanie maila ma na celu przekazanie konkretnej informacji, a to czy zacznę maila słowem „witam”, czy „szanowny Panie”, nie powinno mieć większego znaczenia. Moze kiedys można bylo mówić o „poprawnym pisaniu maila”, ale swiat idzie na przód. A „niewłaściwy” mail studenta przemawia do mnie bardziej, gdyż przekazuje to co ważne, poprawiona wiadomość jest jak dla mnie przesadzona.

Marcin 2 lata temu
Głupota kompletna i wymyślanie problemów … Nawet promotor jak korespondowałem w sprawie pracy dyplomowej pisał Witam … co w tym złego … kogo tym obrażam ? GŁUPOTA

Często Szanowny Panie jest bardziej nie na miejscu.

 

Xnnnn Marcin 2 lata temu
To że ktoś jest profesorem, doktorem lub innym ,,wysoce wykształconym czlowiekiem” bardzo często nie idzie w parze z poprawnymi wypowiedziami i poprawną polszczyzna. Prowadzący wymagają od studentów a często sami popełniają sporo gaf i błędów.

Jellycrusher Xnnnn 2 lata temu
Przedstawiasz tu dość banalne uzasadnienie nieuctwa.

BARTEK 2 lata temu
Z całym szczacunkiem dla pani Szymborskiej, chciałbym zapytać gdzie Pan Sekretarz – wyrocznia w sprawie zasad korespondencji elektronicznej – był kiedy pojawiał się top-posting, zanikało użycie prawidłowego oddzielenia sygnaturki, a sama sygnaturka rozrastała się do monstrualnych rozmiarów wielokrotnie przekraczających zwyczajowe 4 linie. E-mail to nie list. Rządzi się własnymi prawami a te są kształtowanie wyłącznie przez praktykę. Skoro większość osób od zawsze stosuje „witam”, to coś w tym jest (w zasadzie to dość proste – „cześć” jest niegrzeczne, a „Szanowny Panie” zbyt formalne). Istotniejsze zasady dotyczą cytowania, sposobu dolaczania/wyłączania osób z listy odbiorców, sygnaturek, literówek (np. „wysłane z telefonu” to nie szpan że mam telefon, tylko uprzedzenie o prawdopodobnie literowkach i błędach autokorekty), załączników, itp. Zostawcie to nieszczęsne „witam” w spokoju.

oPolak 3 miesiące temu
Czy ktoś z Szanownych Wszechwiedzących o języku
mógłby opowiedzieć jak to było,
gdy wprowadzano telefony i skąd to dziwne słowo – ‚halo’?
I czy było uważane za równie (lub bardziej) błędne?

Ms 4 miesiące temu
A jak ocenić mail rozpoczęty od Dzień dobry, … a w dalszej części napakowany ’emotikonami’??? Czy powinienem się poczuć urażony… nie odpowiedzieć ‚klientowi’…. czy odpowiedzieć że jest niestosownie sformułowany?

Paweł Nowak 4 miesiące temu
eee tam kombinowanie na sile. Tak naprawde; a co za roznica?