Alarmujące wyniki badań. Coś dla rodziców

    

Prezent na każdą okazję

Naukowcy nie od dzisiaj zajmują się wpływem ekranów na zdrowie dzieci

Ostatnio opublikowano wyniki badań Jama Pedriatics, instytucji zajmującej się rozwojem dzieci i efektami jakie wywołują social media. Są bardzo niepokojące. Wykryto na podstawie badań i obserwacji, iż wielogodzinne spoglądanie w ekrany komórek, tabletów, czy HD tv powoduje niekorzystny wpływ na zdolności do nauki pisania i czytania. Wręcz mówi się o zależnościach w ogólnym rozwoju mózgu.
Dwie, trzy dekady wstecz takich problemów nie było. Rozwój technologii, internetu, powoduje dokładnie to, co widzimy na co dzień na ulicach, w domu i szkole. Dzieci są uzależnione.
Badanie zakończono rezonansem magnetycznym mózgu, co pozwoliło na szczegółową analizę otrzymanych danych.
Okazało się, że następują zaburzenia integralności “istoty białej”, czyli zanik funkcji poznawczych, które są tak ważne we wczesnych latach życia.


Badane, uzależnione od smartfonów dzieci, wykazywały się niższym poziomem umiejętności językowych i sprawnością czytania…
Czy to nas zaskakuje? Chyba nie. Jak temu zaradzić? To tylko kwestia ograniczenia uzależnienia od ekranów. Tymczasem rodzice traktują telefon, czy tablet jako środek ułatwiający wychowanie. Zajęcie dziecka grami, oglądaniem głupawych filmików, tysięcy zdjęć, to przyznajmy sposób na spokój i wygodę.