Wpływ wyroku TSUE na sprawy frankowe

    

Prezent na każdą okazję

3 października 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie ws. kredytu frankowego państwa Dziubak. Wprawdzie banki uparcie twierdzą że dotyczy ono tylko tej jednej sprawy, to jednak wyrok ten wskazuje kierunek, w jakim powinno zmierzać polskie orzecznictwo sądowe.

Od tamtego czasu, sądy odważniej orzekają w sprawach frankowych, w zdecydowanej większości na korzyść frankowiczów.

Dyrektywa unijna 93/13 ma zapewnić ochronę konsumentowi, dlatego polskie sądy orzekają abuzywność postanowień umów “frankowych”, co oznacza, że uznają postanowienia umowy dotyczące indeksacji kredytu do franka szwajcarskiego oraz przeliczania kursu na podstawie tabel bankowych, jako klauzule niedozwolone.

W związku z tym, że sądy nie mogą niedozwolonej klauzuli indeksacyjnej/waloryzacyjnej w umowie zastąpić inną, po ich zidentyfikowaniu w treści umowy kredytowej, sąd powinien ocenić, czy umowę po usunięciu tychże niedozwolonych klauzul można kontynuować czyli mamy do czynienia z tzw odfrankowieniem umowy, czy jednak jest ona wówczas bez sensu i powinna zostać unieważniona.

Obecnie coraz częściej unieważniają umowy, niż zamieniają kredyt na złotowy ze stawką LIBOR, niezależnie jednak od wariantu, sędziowie w uzasadnieniach wyroków powołują się na orzeczenie TSUE z października 2019 roku
Nasza firma może się pochwalić skutecznością w wygrywaniu tego typu spraw.